You are here:  / Architektura / Jak cieszyć się ogrodem przez cały rok i nie zwariować?

Jak cieszyć się ogrodem przez cały rok i nie zwariować?

Jak cieszyć się ogrodem przez cały rok i nie zwariować?

Zakładając swój własny ogród najczęściej otrzymujemy przywilej spełnienia marzenia życia. W euforii radości łatwo się jednak zapędzić. Pamiętajmy o tym, że nasz ogród musi do nas pasować, podobnie jak do naszych ogrodniczych umiejętności. To on ma być dla nas, a nie my dla niego. Nie sztuką jest się zaharowywać, ale chyba nie o to jednak w tym wszystkim chodzi. Musimy być w stanie zadbać o roślinność i czerpać z tego przyjemność.

Jeśli zabraknie nam czasu lub cierpliwości wszystko zmarnieje bezpowrotnie i trzeba będzie zaczynać od nowa, a to trudne i z reguły kosztowne. Lepiej więc mierzyć siły na zamiary i zanadto nie eksperymentować. Oczywiście ogrody powinny być miejscem eksperymentów daje to dużo frajdy, ale z umiarem. Aby samemu nie podcinać gałęzi, na której się siedzi warto starannie zaplanować koncepcję ogrodu. Kupić, niekoniecznie najdroższe, ale za to dobrej jakości sprzęt i architekturę ogrodową.

Dobrze, jeśli nie będziemy musieli odrdzewiać grilla lub co pół roku malować altany czy ławki. Czasami prościej dołożyć trochę pieniędzy na początek i postawić narzędziownię, solidną szopę do przechowywania, niż potem wpędzać się w koszty. A propos samych kosztów. Zakupy do ogrodu zdecydowanie tańsze są zimą niż latem. Zaopatrzenie się we wszystko na zapas jest więc dobrym pomysłem. A co zrobić by cieszyć się tym miejscem właśnie wtedy gdy sypie śniegiem? Na pewno przyda się odśnieżarka i towarzystwo ptaków, które przylecą do nas napełnić puste brzuchy.

Mając więcej pieniędzy można pokusić się o stworzenie w domu ogrodu zimowego. Pozwoli on nam cieszyć się bujną roślinnością przez cały rok, dzięki niemu wprawimy się w uprawie roślin egzotycznych i zyskamy doskonałe miejsce do rozsadzania i zimowania rodzimych gatunków. Własna dżungla? Czemu nie. Do takiej oranżerii możemy swobodnie zaprosić papugi, żółwie, jaszczurki i czerpać z ich hodowli wiele satysfakcji. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki rozmach, mała oranżeria z ziołami na zabudowanym i ocieplonym balkonie to też ciekawe rozwiązanie.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: