You are here:  / Mieszkania na sprzedaz miedzyrzecz / Wentylacja pomieszczeń

Wentylacja pomieszczeń

Prawidłowa wentylacja pomieszczenia to wbrew pozorom jedna z najważniejszych rzeczy w nowo budowanym budynku.Źle zaprojektowana oraz wykonana może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych.Z tych powodów należy odejść od powszechnej skłonności do ograniczania zużycia energii przez zmniejszanie ilości świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń. Zyskujemy na ograniczeniu kosztów, ale możemy zapłacić zdrowiem naszym i naszych najbliższych. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest zaś szczególnie istotne, kiedy montuje się szczelne okna.Do dobrego samopoczucia konieczne jest, aby powietrze w pomieszczeniu było nie tylko świeże, ale miało także odpowiednią temperaturę i wilgotność. Pożądana temperatura zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Przyjmuje się ją zgodnie z tabelą. Co do wilgotności względnej, zaleca się jej utrzymanie między 40 a 60%. Zbyt mała powoduje wysuszanie błon śluzowych, zbyt wysoka sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, pleśni i grzybów. Wagi w budynku jednorodzinnym ma zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza, niezbędnej do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających oraz do prawidłowego funkcjonowania urządzeń technicznych, jak kotły czy kominki.
O tym, że system wentylacyjny funkcjonuje prawidłowo, świadczy to, iż domownicy nie zauważają jego pracy. Jeśli zwracamy uwagę na wentylację, oznacza to, że funkcjonuje ona źle lub jej nie ma. I najczęściej tak się właśnie dzieje.Dodatkowo oprócz dobrej wentylacji można pomyśleć o systemie klimatyzacji. W dzisiejszych czasach waga analityczna to już nie tylko luksusowy dodatek do naszego domu ale wręcz niezbędna instalacja.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: