You are here:  / Nieruchomości i Budownictwo / Meble z drewna litego

Meble z drewna litego

Rodzaje mebli

W okresie socjalizmu na naszych stołach gościły wyroby czekoladopodobne. Chociaż wyglądem przypominały prawdziwą czekoladę, ich smak nie pozostawiał wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z produktem niskiej jakości. Pomysł na produkcję wyrobów czekoladopodobnych pojawił się jako odpowiedź na problemy z zaopatrzeniem w kakao. Zakłady cukiernicze nie dysponując tym składnikiem wypuściły na rynek tańszy zamiennik. Ktoś powie jednak co to ma wspólnego z meblami? Okazuje się, że sporo.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w naszych domach przeważały meble z drewna litego. Ciężkie, masywne, ale też i odporne na zarysowania, czy czynniki atmosferyczne. Były tak trwałe, że wiele z nich przetrwało do dnia dzisiejszego i po poddaniu renowacji, nadal spełniają swą funkcję i cieszą oko. Obecnie jednak zamiast prawdziwych mebli wykonuje się swego rodzaju wyroby meblopodobne. Płyty wiórowe okleja się okleiną imitującą drewno i sprzedaje jako pełnowartościowy produkt.
Oczywiście wyroby te są tańsze niż meble z drewna litego, jednak każdy użytkownik szybko zauważy, że jakość ich wykonania jest na niskim poziomie. Wystarczy trochę wilgoci aby okleina zaczęła odchodzić. Zalanie komody wodą niechybnie doprowadzi do spuchnięcia i rozwarstwienia płyty wiórowej.
Skoro jednak prawdziwa czekolada wyparła swój zamiennik być może prawdziwe meble z drewna litego, również w końcu wyprą oklejone płyty wiórowe. Wydaje się, że pozostaje to kwestią czasu. Już teraz coraz więcej osób poszukuje prawdziwych mebli do swoich domów.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: