You are here:  / Wynajem mieszkania międzyrzecz / Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne

Więcej znaczy mniej

Planując tak ważną inwestycję jaką jest budowa domu należny zawsze wybiec w przyszłość, aby już na etapie wyboru projektu znać szacunkowe koszty eksploatacji nowego budynku. Cenioną technologią pod względem oszczędności energetycznej jest budownictwo pasywne.

Koszty poniesione przy budowie obiektów w tej technologi są wyższe niż przy tradycyjnych technologiach. Jednak w tym wypadku inwestycja zwróci się po niedługim czasie i warto ją rozważyć planując budowę własnego lokum.

Z czego wynikają oszczędności w przypadku technologii jaką jest budownictwo pasywne? Przede wszystkim ze sposobu budowy i materiałów użytych do realizacji projektu. W domu pasywnym największe przeszklenia, pozyskujące ciepło od promieniowania słonecznego, zawsze znajdują się od strony południowej, bardzo często zalecane jest całkowite przeszklenie strony południowej. Jednocześnie do minimum ogranicza się przeszklenia od strony północnej, a zdarza się, że w domu pasywnym całkowicie się ją zamyka (na ścianach nie ma okien). Ściany zewnętrzne, stropy, dach, podłogi – wszystkie te elementy muszą bardzo dobrze chronić przed ucieczką ciepła z zewnątrz. Aby dom był pasywny, musi być bardzo dobrze zaizolowany we wszystkich przegrodach zewnętrznych.

W technologii jaką jest budownictwo pasywne powinna być zastosowana skuteczna termoizolacja. Z reguły zostaje ona uzyskana dzięki ociepleniu ścian i podłogi warstwą termoizolacji grubości 30 cm, natomiast dachu – 40 cm.

Warto więc zainwestować na początku planowania budowy, aby później nie martwić się wysokimi kosztami eksploatacji budynku.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: