You are here:  / Nieruchomości i Budownictwo / Wybieramy kredyt na mieszkanie

Wybieramy kredyt na mieszkanie

Wybieramy kredyt na mieszkanie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jedną z ważniejszych decyzji życiowych jest wybór i zakup mieszkania, nic dziwnego, że przysparza to nam tylu emocji, towarzyszących załatwianiu formalności związanych z tą decyzją. W końcu chodzi tutaj o wybór lokalizacji nieruchomości, samego mieszkania, ale i najczęściej pozyskania środków finansowych w banku na zakup wymarzonego lokalu.

Zanim zdecydujemy się na wybór oferty konkretnego banku, musimy sprawdzić możliwe opcje, trzeba pamiętać o tym, że decyzja o zadłużeniu się w instytucji finansowej jest podejmowana na wiele lat. Warto więc wybrać taką ofertę, by był to rzeczywiście optymalnie tani kredyt na mieszkanie, z możliwie niską ratą miesięczną do spłacania i bez dodatkowych opłat, które mogłyby znacząco podnieść całkowite koszty kredytowania.

Czym powinien się wyróżniać atrakcyjny kredyt hipoteczny na zakup mieszkania? Wielu osobom zależy na długim okresie kredytowania, by maksymalnie obniżyć samą ratę miesięczną do spłacania. Na pewno istotna jest marża bankowa, która decyduje o koszcie kredytu, czyli opłata za udzielenie kredytu i jego obsługę. Banki zwykle nie pobierają prowizji za samo rozpatrzenie wniosku kredytowego, można więc złożyć je w kilku instytucjach finansowych, by porównać oferty. Dużym zainteresowaniem cieszą się kredytu mieszkaniowego bez wkładu własnego, czyli bez potrzeby dokumentowania posiadania częściowych funduszy na zakup nieruchomości.

Przy wysokich cenach mieszkań, zwłaszcza tych z rynku pierwotnego, czyli nowo budowanych liczy się także wielkość udzielonego kredytu. Należy zwrócić uwagę, czy bank oferuje kredytowanie do 100% wartości mieszkania, które będzie zabezpieczane hipoteką na wartość całkowitą. Dużą zaletą może być także możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia bez ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: