You are here:  / Biznes i Finanse / Transkrypcje wywiadów IDI

Transkrypcje wywiadów IDI

Transkrypcje wywiadów IDI
1 vote, 10.00 avg. rating (87% score)

Wywiady IDI do jedna z metod badań jakościowych. Składa się na nie: bezpośrednie zebranie informacji od respondenta, transkrypcje wywiadów IDI i opracowanie wyników. Jak każda z metod badawczych zawiera plus i minusy.
Niewątpliwą zaletą wywiadów IDI jest większa elastyczność. W przypadku ankiet musimy mieć ściśle opracowaną listę pytań. W przypadku IDI można pozwolić sobie na większą swobodę i podczas rozmowy posiłkować się luźnym scenariuszem. Istnieje także możliwość pogłębienia pewnych kwestii podczas rozmowy z respondentem, zadania dodatkowych pytań lub sformowania ich w inny sposób. W sytuacji, kiedy jesteśmy sam na sam z respondentem może on pozwolić sobie na większą szczerość. Można wtedy poruszyć tematy intymne dla respondenta.
Do minusów takiego badania należy duża czasochłonność. Badacz musi poświęcić dużo więcej czasu na zebranie informacji, niż w przypadku ankietowania respondentów. Znaczną ilość czasu pochłania także opracowanie wyników, jeżeli nie mamy takiej samej listy pytań dla każdego respondenta.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: