You are here:  / Mieszkania / Szybkie sieci komputerowe oparto o światłowody

Szybkie sieci komputerowe oparto o światłowody

Już w momencie powstania zalążku internetu, jakim była sieć ARPANET, powstało bardzo duże zapotrzebowanie na okablowanie strukturalne oraz sieci komputerowe. Pierwotnie do przesyłania sygnału można było stosować kable miedziane w postaci kabli koncentrycznych albo skrętkowych. Jednak ich prędkość przesyłania oraz zasięg były niskie, dlatego zaczęły wypierać je światłowody. Z czego jest ten kabel zbudowany oraz jaką charakterystykę teleinformatyczna posiada?
Budowa światłowodu

Sam kabel światłowodowy nie jest niczym szczególnie nowym, jako że ta technologia powstała już na początku lat ’90. W momencie wprowadzenie w życie normy 802,3j, która ustalała budowę światłowodów, sieci o nie oparte mogły zacząć rozwijać się w kontrolowany sposób.

Bańka internetowa, jaka miała miejsce w latach ’90 do końca tego stulecia sprawiła, że wiele firm zaczęło kłaść światłowody na potęgę. I chociaż większość z nich splajtowała, sieci pozostały i spięły w ten sposób całe Stany Zjednoczone.
Zalety światłowodów

Do zalet sieci światłowodowych zaliczamy między innymi:

Bardzo duże prędkości przesyłania ograniczonej jedynie odbiorem karty sieciowej (nawet 1 Gb/s)
W budowie sieci WAN światłowody mogą ciągnąć się bez utraty sygnału nawet przez 500 metów, a w przypadku sieci metropolitalnych te odległości mogą dochodzić do kilometrów.
Bardzo dobrze znosi warunki atmosferyczne oraz są niewrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne.

Do największych wad światłowodów zalicza się:

Wysoka cena za metr,
Mała elastyczność wymusza stosowanie nowych stelaży oraz montażu ze strony modernizatora sieci

Sieci oparte o światłowody

Budowę sieci opartej na przesyłaniu sygnałów świetlnych opiera się na dwóch rodzajach okablowania: zewnętrznym oraz wewnętrznym. Dodatkowo, każdy z nich posiada informację o uzyskiwanych prędkościach przesyłania oraz budowy.

I tak sieci światłowodowe zewnętrzne posiadają wzmocnioną konstrukcję składającą się z kevlarowej otuliny oraz pancerzyka z materiału PCV. Służą przede wszystkim do ciągnięcia sygnału na zewnątrz budynku.

Światłowody wewnętrzne nie posiadają otuliny oraz tak grubego pancerzyka, dzięki czemu są bardziej elastyczne i łatwiej się je montuje w pomieszczeniach mieszkalnych.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: