You are here:  / Nieruchomości i Budownictwo / Rodzina na Swoim – czy jeszcze warto skorzystać?

Rodzina na Swoim – czy jeszcze warto skorzystać?

Rodzina na Swoim – czy jeszcze warto skorzystać?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Program Rodzina na Swoim trwa już kilka lat, ma się zakończyć pod koniec 2012 roku, a wciąż budzi wiele wątpliwości, czy w ogóle jest opłacalny dla potencjalnego kredytobiorcy i w związku z tym, czy warto z niego skorzystać.

Ostatnie zmiany w programie miały zostać wprowadzone już na początku tego roku, ale w styczniu rząd tylko przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy rządowej rodzinom, po drodze była ona jeszcze zmieniana, by w sierpniu przyjąć ostateczną formę. W związku z tym od września obowiązują już nowe przepisy odnośnie programu Rodzina na Swoim i wszelkie wnioski o kredyt hipoteczny złożone po 31.08 są rozpatrywane na nowych zasadach. A są one zdecydowanie mniej korzystne dla kredytobiorcy, przede wszystkim, jeśli chodzi o zakup mieszkań z rynku wtórnego, gdzie współczynnik do wyliczania limitów cen nieruchomości został zdecydowanie niekorzystnie obniżony.

Kolejna mniej sympatyczna wiadomość dla zainteresowanych programem to obniżenie wieku, do którego można z programu skorzystać, do 35 lat, limit nie obowiązuje jedynie dla osób samotnie wychowujących dziecko. Jest jednak i dobra wiadomość, tym razem dla singli, którzy wreszcie doczekali się zapowiadanej zmiany i mają możliwość skorzystania z programu, chociaż na warunkach niezbyt może atrakcyjnych. Single praktycznie powinni decydować się na mieszkania małe, bo tylko wtedy oferta kredytu z dopłatą rządową może się okazać opłacalna. Inaczej przelicznik będzie niekorzystny i kredyt może się okazać po prostu drogi, droższy, niż tradycyjny kredyt hipoteczny bez preferencji.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: