You are here:  / Nieruchomości i Budownictwo / Pożyczka hipoteczna jak kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna jak kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna jak kredyt gotówkowy
1 vote, 9.00 avg. rating (82% score)

Gdy widzimy słowo hipoteczny, zwykle kojarzy się to nam z kredytem na mieszkanie, pod który z reguły bank żąda zabezpieczenia w postaci hipoteki na kredytowaną nieruchomość. Może to być również kredyt na budowę domu, chociaż wtedy jest to raczej kredyt budowlano- hipoteczny.

Odmianą natomiast kredytu hipotecznego jest pożyczka hipoteczna, tyle, że zasadniczą różnicą między nimi jest tutaj dowolny cel, na który można przeznaczyć otrzymaną od banku gotówkę. Środki z naszego zobowiązania finansowego wcale nie muszą być przeznaczone na skredytowanie nieruchomości, ale za to kredyt jest zabezpieczany hipoteką na mieszkaniu naszym lub kogoś z rodziny. Dzięki temu uzyskanie pożyczki hipotecznej jest stosunkowo proste, porównywalnie z kredytem gotówkowym, zaletą jej jest natomiast niskie z reguły oprocentowanie, zdecydowanie niższe, niż przy komercyjnym kredycie. Szczególnie przy większych kwotach kredytu, jakiego potrzebujemy może to być korzystnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę.

Jedynym utrudnieniem przy pożyczce hipotecznej jest konieczność posiadania nieruchomości, pod którą ustanowimy hipotekę dla banku. Możemy przecież być w niekorzystnym położeniu, gdy nie mamy własnego mieszkania lub domu. Instytucje finansowe zgadzają się jednak na kredytowanie pod zastaw nieruchomości będącej w posiadaniu kogoś z rodziny, a to już znacznie ułatwia sytuację. Trzeba tylko pamiętać o tym, że sam proces ubiegania się o tego rodzaju kredyt jest wydłużony ze względu na przeciąganie się formalności chociażby w sądzie przy ustanawianiu hipoteki. A samo ustanowienie hipoteki wiąże się z dodatkowymi kosztami, które musimy wliczyć w ogólny koszt kredytu, by upewnić się, że będzie to dla nas i tak korzystna opcja.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: