You are here:  / Nieruchomości i Budownictwo / Po co jest kredyt hipoteczny

Po co jest kredyt hipoteczny

Po co jest kredyt hipoteczny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Każdy, kto wkracza w samodzielne życie marzy o własnym lokum. Niestety nie każdy dysponuje gotówką, która w całości sfinansuje koszty zakupu wymarzonego mieszkania. Ceny nieruchomości przygniatają, a odkładanie pieniędzy zajmuje niezmiennie masę czasu. Posiadanie własnej nieruchomości to niewątpliwie niezwykły komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji sytuacji materialnej rośnie w cenie. Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z odkładaniem tak dużej kwoty. Nakład czasowy i wysiłek jaki sprawia oszczędzanie na własne lokum może przerazić. Rozwiązaniem tego problemu jest kredyt hipoteczny.

Możliwość skredytowania całej wartości nieruchomości kusi. Kredyty hipoteczne opiewają na duże kwoty. Nie dziwią więc dość restrykcyjne wymagania banków. Długi okres kredytowania wymaga od przyszłego kredytobiorcy wykazanie dochodów na wymaganym poziomie oraz zabezpieczenia kredytu- najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości. Tego rodzaju wpis pozwala bankowi dochodzić swoich praw w przypadkach, gdy kredytobiorca nie wywiązuje się z warunków umowy kredytowej. Wraz z zakończeniem spłaty kredytu wpis zostaje wykreślony.

Jak w przypadku wszystkich pożyczek również w tym przypadku musimy liczyć się z oprocentowaniem. Kredyty hipoteczne są najniżej oprocentowanymi kredytami bankowymi.

Jak wiadomo dobry zwyczaj nie pożyczaj, lecz gdy już musisz rób to z głową. Kiedy już zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu na zakup domu zorientuj się w ofertach. Dobrze dobrany kredyt nie musi być uciążliwy w spłacie. Dobierając okres spłaty weź pod uwagę swoje realne możliwości finansowe. Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie więc warto wziąć pod uwagę nieoczekiwane wydarzenia losowe jakie możemy napotkać na swojej drodze w trakcie spłaty. Ubezpieczenie kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami lecz komfort jaki ze sobą niesie jest bezcenny. W razie utraty pracy lub choroby ubezpieczenie pokrywa raty. Niestety nie każdy decyduje się na zabezpieczenie swojego zobowiązania.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: