You are here:  / Nieruchomości i Budownictwo / Meble włoskie

Meble włoskie

Meble włoskie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Historia włoskich mebli

Przez wieki meble włoskie utrzymały się w czołówce najbardziej pożądanych mebli.Stały się jednym z najbardziej popularnych wzorów mebli na całym świecie. Mają klasyczny styl, który jest dość ozdobny, ale nieformalny i uroczy. Projekty mebli włoskich narodziły się z pasjonującego zainteresowania rzeźbą, sztukami pięknymi i zabytkową architekturą starożytnego Rzymu, która rozpoczęła się w XV w.
W okresie renesansu meble włoskie przeszły niesamowitą transformację. Wzrost zainteresowania starożytnością okresu klasycznego spowodował, że sztuki włoskie miały wpływ na sztukę rzymską i grecką. Projektanci mebli zostali zainspirowani stołami, krzesłami i tronami imperium rzymskiego. Meble stały się znacznie większe i bardziej majestatyczne. Motywami dekoracyjnymi tego okresu były zwoje, wazony, muszle i zwierzęta.
W XVI wieku wzory włoskich mebli przeszły kolejną drastyczną zmianę. Projekty stały się groteskowe, emulując fantazją. Choć meble były z pewnością bardziej eleganckie niż XV-wieczne elementy, projektanci zaczęli inspirować wzorami orientalnymi, arabskimi i gotyckimi. W tym czasie wielu projektantów wprowadziło również kombinacje wyrazistych kolorów.
XIX wiek przyniósł odrodzenie kilku stylów mebli włoskich, takich jak renesans, gotyk i rokoko. Projektanci po raz kolejny zaczęli czerpać inspirację ze sztuki orientalnej i starożytnej. W tym czasie stało się bardzo popularne wykorzystywanie pokrycia z kości słoniowej. Tradycyjny orzech i heban również stały się szeroko stosowane we włoskich elementach meblowych.

Podobne artykuły tematyczne o architekturze: